W dniu 20.09.2019 r. od godziny 8 na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Dębie odbywały się warsztaty ratownictwa technicznego mające na celu doskonalenie umiejętności strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Kolbuszowej oraz Mielca. O godzinie 8 przed budynkiem JRG Nowa Dęba odbyła się zbiórka oraz sprawdzenie obecności, następnie Zastępca Komendanta kpt. Daniel Myszka przedstawił plan warsztatów oraz przywitał strażaków oraz ich dowódców którzy przybyli na miejsce ćwiczeń. Następnie strażacy udali się na śniadanie, a po śniadaniu zostali podzieleni na 12 osobowe grupy (z każdej jednostki 3 osoby). Warsztaty posiadały cztery stanowiska ćwiczebne, na które było przydzielonych dwóch instruktorów z różnych komend.

Na stanowisku numer 1 auto leżało na dachu i strażacy omawiali różne techniki uwalniania, jedną z nich jest tunelowanie, dzięki której uzyskuje się dostęp od tyłu czyli od bagażnika.
Na stanowisku numer 2 auto stało na czterech kołach i strażacy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami z dzieciny ratownictwa medycznego, jednym z założeń było: dwie osoby poszkodowane w środku kierowca + pasażer z tyłu za nim oraz nieprzytomne dziecko w wieku 1 roku. Na tym stanowisku instruktorem był rat. med. asp. Mariusz Majdański- JRG Nowa Dęba
Na stanowisku numer 3 auto było oparte o drzewo, strażacy musieli dobrze wykonać stabilizacje pojazdu oraz starać się uwolnić poszkodowanych. Możliwości było dużo, poprzez dach, bagażnik oraz drzwi pojazdu. Na tym stanowisku instruktor mł. kpt. Norbert Strojnowski, który przekazał swoją wiedzę w 100%, aż miło było słuchać :).
Na stanowisku numer 4 auto również jak na stanowisku numer 2 stało na czterech kołach jest to niby najprostszy przypadek aczkolwiek można go wykonać jak najlepiej za pomocą odpowiednich technik. Instruktorami byli mł. kpt. Mateusz Frańczak- JRG Tarnobrzeg oraz mł. asp. Paweł Kopyto- JRG Tarnobrzeg, którzy również przekazali swoją wiedzę jak i pokazali swoje umiejętności.
W świetlicy jednostki również były prowadzone zajęcia przez mł. kpt. Łukasza Trela na temat nowotworów w straży pożarnej oraz zastosowania masek filtrujących, dekontaminacji ludzi i sprzętu po zdarzeniach oraz komforcie termicznym ratowników.

Na miejsce warsztatów przyjechał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie bryg. Andrzej Marczenia.

Na miejsce również zostały zaproszone firmy takie jak: Fire-Max, Holmatro Rescue World, FENIX.MARKET, Rosenbauer Group, Armatec Fire & Rescue, Delta Service, Toyota Sacar- omówienie budowy i postępowania w czasie wypadków z hybrydami.

Pragnę podziękować panu kpt. Danielowi M. za zaproszenie!